Правозащитний раздел Голоса Правды
Інозмі

Преса Ізраїлю викрила брехню і маніпуляції Українського інституту національної пам'яті

Преса Ізраїлю викрила брехню і маніпуляції Українського інституту національної пам'яті

У газеті «The Jerusalem Post» вийшла розгромна стаття, яка викрила брехню і маніпуляції Володимира В'ятровича та Українського інституту національної пам'яті.

Про це пишуть журналісти українського опозиційного видання «Голос Правди» з посиланням на директора Українського єврейського комітету Едуарда Долінського.

Автори статті – мисливець за нацистами і глава ізраїльського відділення Центру Симона Візенталя Ефраїм Зурофф і відомий історик, фахівець з історії Голокосту і українського націоналізму Пер Рудлінг.

Публікуємо переклад статті:

З часу розвалу Радянського Союзу — трохи більше чверті століття тому, роль місцевих нацистських колаборантів у злочинах Голокосту була кісткою розбрату по всій Східній Європі. Замість того, щоб визнати прийняту на Заході історію Другої Світової війни та Голокосту, влада в багатьох східноєвропейських посткомуністичних країнах почала створювати альтернативний наратив подій, щоб досягти дві головні мети.

Перша мета – сховати, або мінімізувати роль, яку місцеві нацистські колаборанти грали в знищенні європейського єврейства. Тут важливо зазначити, що тільки в Східній Європі допомога нацистам включала в себе активну участь в масових вбивствах.

Хоча помічники нацистів по всій Європі взяли участь в реалізації початкових етапів «Остаточного вирішення» (яке вважається співучастю у вбивстві), тільки на Сході, де більшість жертв було вбито поруч зі своїми будинками, а не депортувані в табори смерті на окупованій Німеччиною Польщі, — колаборанти були повністю інтегровані в операції з масового вбивства.

Голокост не заперечується у таких країнах як Україна, Угорщина, Хорватія або країни Балтії, але зображується так, як ніби це була робота виключно німців чи австрійців, з малим або без участі місцевого населення. І в тих небагатьох випадках, коли вина місцевих колаборантів доводиться, вони часто згадуються в якості маргінальних або кримінальних елементів місцевого суспільства.

Друга мета – переконати світову думка у тому, що злочини Радянського Союзу та його сателітів – комуністичних режимів — були таким же злом, як і злочини нацистів, і, що ці злочини також є геноцидом. Історична неакуратність, неправомірне зіставлення політично важливо в Східній і Центральній Європі, де поряд з твердженням, що вони самі стали жертвами страшних злочинів, йде заперечення або ухилення від хворобливого обговорення участі своїх співгромадян у злочинах Голокосту.

Цей феномен особливо помітний в Україні.

Підтекст цього питання в тому, що серед комуністичних злочинців були євреї – фактор, який використовується для нейтралізації єврейських звинувачень проти місцевих нацистських колаборантів у Східній Європі. Має значення той факт, що ряд лідерів антирадянського опору в Україні під час та/або після Другої Світової війни, які з часу здобуття незалежності були героїзировані в якості національних героїв, грали роль у масовому вбивстві євреїв під час Голокосту і це ускладнює відкрите і чесне зведення рахунків з минулим. Крім того, ми бачимо, що у балтійських державах прийняті закони, які криміналізують заперечення того, що злочини комунізму були геноцидом, і в Польщі, де вони ставлять поза законом критику поведінки поляків стосовно євреїв під час війни.

У березні у Парижі пройшла конференція в приміщенні Сорбонни, в якій взяли участь високоповажні вчені – фахівці в різних аспектах Голокосту. Серед запрошених був Володимир В'ятрович, директор Українського інституту національної пам'яті (УІНП), урядового органу, заснованого в 2006 році з метою зміцнення націоналістичного наративу української історії.

Більше десяти років В'ятрович асоціюється з організацією під назвою Центр вивчення визвольного руху (ЦДВР), який вивчає Організацію українських націоналістів (ОУН), радикальну націоналістичну організацію, засновану в 1929 році, чиїм збройним крилом була Українська повстанська армія.

Це і є основою побоювань істориків: ОУН була глибоко антисемітською організацією, а організована нею влітку 1941 поліція взяла активну участь у хвилі антиєврейських погромів, які охопили десятки населених пунктів на західній Україні одразу після німецького вторгнення в Радянський Союз у червні 1941.

У той час як Німеччина визнала держави-колаборанти, засновані словацькими та хорватськими ультра-націоналістами в 1939 і 1941 роках, у неї не було ні найменшого наміру надавати Україні незалежність. Відносини між ОУН і гітлерівцями незабаром зіпсувалися і її лідери були поміщені під варту. Після Сталінграду, коли стало ясно, що країни Осі програють війну, ОУН порвала з нацистами і взяла зброю в свої руки до початку 1943, на цей раз обравши метою польську меншина на західній Україні і знищивши щонайменше 70 тисяч поляків і тисячі євреїв. Після війни ОУН і УПА воювали проти Рад, і це головна причина, чому ці організації героїзують в сучасній Україні, де їхня активна участь у злочинах Голокосту залишається політичним табу.

Нинішній конфлікт з Росією ще більше радикалізував український підхід до історичної пам'яті.

У травні 2015 року український парламент прийняв пакет законів, один з яких криміналізує «неповагу» до «борців за українську державність в 20-му столітті». Цей закон № 2538-1 не визначає покарання, але закон з цього ж пакету № 2558 забороняє «радянську пропаганду» і дає за це порушення від 5 до 10 років в'язниці.

У вересні 2016 року, коли Президент Ізраїлю Реувен Рівлін відвідав Україну у дні 75-ої річниці розстрілів у Бабиному Яру 29-30 вересня 1941 року, він виступив з промовою у Верховній Раді і піддав критиці героїзацію ОУН в сучасній Україні.

В'ятрович, який заперечує участь ОУН в Голокості і ставить під сумнів антисемітську природу цієї організації, публічно звинуватив Президента Рівліна у повторенні «радянських міфів». В'ятрович знаходиться в дуже слабкій позиції, щоб робити такі звинувачення, оскільки його власну кампанію щодо просування ОУН і УПА можна охарактеризувати як незграбну міфологізації минулого.

Серед усього іншого, В'ятрович стверджував, що УПА знищило керівника німецької СА Віктора Лутце (який, насправді, загинув в автомобільній аварії в Потсдамі); і просував добре відому післявоєнну фальшивку ОУН, в якій говорилося, що «єврейська медсестра Стелла Кренцбах нібито пережила Голокост завдяки богові і Українській повстанській армії».

Не далі як минулого місяця УІНП В'ятровича почав чергову масову кампанію «УПА – відповідь нескореного народу» з метою облагородити цю організацію як анти-нацисткую. Незважаючи на те, що більше 70% офіцерського складу УПА складалося з колишніх службовців німецьких колабораціоністських підрозділів, а її найвище керівництво служили офіцерами в Schutzmannschaft (нацистська допоміжна поліція) до 1943 року, В'ятрович наполягає, що УПА знищило більше ніж 12427 «німецьких нацистів» і до 18000 німецьких солдатів Осі в цілому. Ці цифри — вигадка без якого-небудь фактичного базису.

Але більш за все бентежить те, що в березні В'ятрович відкривав пам'ятник відомому члену ОУН, поетесі Олені Телізі на місці різанини євреїв у Бабиному Яру.

Теліга з ентузіазмом захоплювалася Адольфом Гітлером і Беніто Муссоліні і передбачала тоталітарний режим для України. Восени 1941 року вона працювала в редакційній раді «Українського слова», антисемітської колабораціоністської газети під німецьким контролем. У 1942 німецька влада припинила діяльність ОУН, і Теліга та кілька десятків українських радикальних націоналістів були страчені. Ніхто не знає де.

У 70-х, коли Голокост почав входити в суспільну свідомість Заходу, націоналісти-емігранти почали стверджувати, що Теліга була розстріляна у Бабиному Яру. В той час як це твердження ніколи нічим не підтверджено, УІНП не тільки просуває цей міф, але і висуває його в якості причини, чому великий бронзовий монумент активіста ОУН був встановлений на місці найбільшого вбивства євреїв під час Другої світової війни. І це незважаючи на те, що сучасні дослідження свідчать про те, що ОУН була серед виконавців цього вбивства.

Ряд вчених (серед яких і автори цієї статті) — фахівці з історії Голокосту, висловили серйозні побоювання у зв'язку з наданням В'ятровичу платформи для просування ОУН і УПА на конференції, присвяченоій Голокосту в Україні, особливо у зв'язку з тим, що закони про цензуру, які він допомагав писати, були використані для того, щоб замовчати критику ОУН і УПА в Україні.

У науковому ставленні його апологія цих організацій була піддана гострій критиці поруч з рецензованими журналами як невідповідна академічним стандартам. Сам В'ятрович не написав жодної рецензованої статті. Платформою для його шаленого історичного активізму служить видавничий дім афілійованого з ОУН Центру дослідження визвольного руху, яким керує його дружина і пропагандистські кампанії УІНП в додаванні до вищезазначених цензурних законів.

Роль В'ятровича під введення в оману українського суспільства та розповсюдженні брехливої наративу про роль ОУН добре задокументована. Його роль у політизації історії ускладнює відносини України з Польщею, Ізраїлем та Європейським Союзом.

Відкритий, чесний і довірчий діалог про роль ОУН і УПА під час Другої світової малоймовірний до тих пір, поки В'ятрович керує УІНП. Надання цьому державному пропагандистові трибуни на міжнародному науковому форумі не тільки легалізує його діяльність, але і шкодить дослідженнями вчених.

Per Anders Rudling (Пер Андерс Рудлинг), доцент кафедри історії університету Лунда в Швеції та викладач Національного університету Сингапуру.

Dr. Efraim Zuroff (Ефраїм Зурофф) головний мисливець за нацистами та директор ізраїльського офісу і східно-європейських справ Центру Симона Візенталя. Його остання книга написана разом з Рутою Ваганайте «Наші: подорож з ворогом». У ній йдеться про співучасть литовців у Голокості. Книга нещодавно надрукована в Литві і Польщі і з'явиться на івриті в кінці 2017 року.

Читайте «Голос Правди» у «Telegram»

Читайте та обговорюйте найцікавіші публікації «Голосу Правди» в наших групах у «Facebook», «ВКонтакте», «Однокласники», «Telegram» і «Twitter». Щоранку ми розсилаємо популярні новини на пошту – підпишіться на розсилку. Ви можете зв'язатися з редакцією сайту через розділ «Повідомити Правду».


Знайшли на сайті орфографічну помилку? Виділіть її мишою і натисніть Ctrl+Enter.
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 голос., рейтинг: 5)
Інозмі
Auto-Translate
AfrikaansAlbanianArabicArmenianAzerbaijaniBasqueBelarusianBulgarianCatalanChinese (Simplified)Chinese (Traditional)CroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGeorgianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishThaiTurkishUrduVietnameseWelshYiddish
Олесь Бузина
Тема дня

Читайте також: Інозмі

«Newsweek»: Бандера-видатний нацистський колаборант

«Newsweek»: Бандера-видатний нацистський колаборант

04.01.2019
Австрійське видання «Heute»: «В Україні продовжують фашистські традиції»

Австрійське видання «Heute»: «В Україні продовжують фашистські традиції»

24.08.2018
Чеський сенатор про Україну: не бажаю відвідувати країну, вулицями якої марширують фашисти

Чеський сенатор про Україну: не бажаю відвідувати країну, вулицями якої марширують фашисти

08.08.2018
Німецькі ЗМІ: Україна смертельно хвора і швидко порожніє

Німецькі ЗМІ: Україна смертельно хвора і швидко порожніє

26.07.2018
Українська автокефалія — крок до канонічної єдності або тільки до унії з Римом?

Українська автокефалія — крок до канонічної єдності або тільки до унії з Римом?

07.06.2018
Італійські ЗМІ: В Україні, яку роздирає війна, щасливі лише найманці

Італійські ЗМІ: В Україні, яку роздирає війна, щасливі лише найманці

01.04.2018
Німецькі ЗМІ: Порошенко очолив корупцію в Міноборони України і заробляє на війні

Німецькі ЗМІ: Порошенко очолив корупцію в Міноборони України і заробляє на війні

08.11.2017
Британські ЗМІ розповіли читачам про злочини ОУН-УПА

Британські ЗМІ розповіли читачам про злочини ОУН-УПА

04.09.2017
ЗМІ США: Переворот в Україні відбувся не тільки з благословення Вашингтона, але і з його допомогою

ЗМІ США: Переворот в Україні відбувся не тільки з благословення Вашингтона, але і з його допомогою

09.08.2017
Телеглядачам у США показали, як українських дітей вчать ненависті

Телеглядачам у США показали, як українських дітей вчать ненависті

17.07.2017
Польська преса: Чітка координація дій українських радикалів і влади очевидна

Польська преса: Чітка координація дій українських радикалів і влади очевидна

01.07.2017
«The Washington Post» і «Le Monde»: Нацисти – загроза для української влади

«The Washington Post» і «Le Monde»: Нацисти – загроза для української влади

29.06.2017