Правозащитний раздел Голоса Правды
Bибір редакції

Олена Бойко: В'язниця — дуже корисне місце для роздумів (відповіді на ваші запитання)

Олена Бойко: В'язниця — дуже корисне місце для роздумів (відповіді на ваші запитання)

Редакція українського опозиційного видання «Голос Правди» активно підтримує політв'язнів. Для них наш майданчик завжди відкритий.

З 2019-го року ми регулярно отримували запитання від читачів про Олену Бойко – журналіста, яка близько півтора року провела в СІЗО – її звинувачують за ст. 110 КК України (посягання на територіальну цілісність).

Історія заплутана. Одні ЗМІ пишуть, що перед затриманням і взяттям під варту Олену Бойко депортували з Росії в Україну «через злісне порушення міграційного законодавства»; інші — що «через лжедоноси до ФСБ від українських політемігрантів в Москві»; треті – що Бойко «була завербованим агентом СБУ і збирала в Москві інформацію про політемігрантів», а «гроші за це отримувала від USAID».

Ми вирішили звернутися до Олени Бойко безпосередньо, зібравши всі питання читачів (в тому числі і незручні) в один файл.

Сьогодні отримали відповіді. Одні міфи нарешті були розвіяні, але інші — підтверджені.

Публікуємо як є.

Олена, звідки взагалі з'явилася інформація про те, що Ви – агент СБУ? Які були підстави? У мережі і в ЗМІ нічого немає. Тільки припущення російських журналістів, що Ви могли займатися «збором інформації про діяльність української політеміграції, особисті дані активістів, місце і час проведення організованих ними акцій у Росії та Україні, а також про соціально-політичну обстановку в РФ».

Досить дивно ставити це питання мені :) Оось запитайте тих, хто поширював подібну інформацію. До того ж незрозуміло: «російські журналісти» — це хто? Що вони публікують, де? Є якась інформація про їхню журналістську діяльність? Думаю, що ні в кого немає підстав вважати керівництво ФСБ лохами. Якщо спецслужби РФ викривають іноземних агентів або шпигунів — вони дуже голосно і переможно про це повідомляють у ЗМІ і судять таких агентів за законами РФ. І саджають на тривалі терміни позбавлення волі до російських в'язниць. А не люб'язно повертають шпигуна на батьківщину.

У мережі написано, що Вас депортували з Росії, в першу чергу, через конфлікт з Оксаною Шкодою. Для непосвячених розкажіть, будь ласка: хто така Оксана Шкода? І що за конфлікт у вас був?

«У мережі написано» — це дуже надійне джерело інформації :) Скажу вам по секрету — на паркані іноді пишуть більш достовірні тексти... Оксана Шкода — українка, полтавка, наркоторговка, інформатор СБУ. Отримала російське громадянство. Інформація про неї — у вільному доступі, гугл в допомогу, введіть «наркоторговка Оксана Шкода» і отримаєте масу посилань. Суть нашого конфлікту в тому, що Шкода була мною спіймана на гарячому на розкраданні коштів, що виділяються РФ на юридичну допомогу політв'язням в Україні.

Як проходив процес підготовки «доказової бази» для депортації? Хто стоїть за цим процесом?

Ніякої доказової бази немає. Документи щодо видачі — також неодноразово публікувалися Русланом Осташком і моїм московським адвокатом Галиною Перфилевою. Видача відбулася в рамках негласного обміну на капітана російського судна «Норд».

Це правда, депортація з Росії проросійських активістів — добре налагоджена схема? Хто за нею стоїть?

Поняття не маю, хто за нею стоїть. Але екстрадиції (видачі на вимогу СБУ) відбуваються часто. «Замасковані» під депортації. Це особисті домовленості між співробітниками СБУ і ФСБ. У яких прекрасні стосунки — а іноді і родинні! — зв'язки.

«Комсомольська правда» писала, що Вас «депортували за аналогією з журналістом Андрієм Бородавкою». Того теж назвали агентом СБУ. В якості доказів наводився факт, що Бородавка після депортації спокійно живе в Україні і ніхто його не чіпає. Що реально вас пов'язує з Андрієм Бородавкою?

З Андрієм Бородавкою я познайомилася вже в Москві і ми дружимо. По нинішній день. Що стосовно припущень журнашльондр про його або мою приналежність до «агентів СБУ» — знову ж таки, запитайте журнашльондр. Якщо вони так стверджують — повинні мати докази. Кого по моїх або Бородавки доносах заарештували, посадили? Я не коментую гівновброси, соррі.

Кожен іноземець, який приїжджає до Росії, зобов'язаний оформити документи для легального перебування в країні. Один з таких документів — патент (раніше він називався дозволом на роботу). Чому за шість років проживання в Росії Ви не оформили такий документ? Адже в'їзд/виїзд кожні 90 днів з Росії не є підставою для продовження терміну перебування в цій країні. Це вам будь-який юрист скаже. У Росії діє закон «90 днів в Росії/90 днів вдома».

По-перше, у мене в Росії члени моєї сім'ї. Частина квартири. Я тричі подавала документи на політичний притулок. Тобто я мала підстави для перебування на території РФ. А ось нюанси російського міграційного законодавства обговорювати не бачу сенсу.

Багато ЗМІ написали, що Вас депортували до Харкова на Вашу ж вимогу. Нібито ви відмовилися їхати до Донецька чи Луганська. Друга інформація — у Вас нібито є паспорт Польщі на ім'я Олена Кунська, але і в Польщу Ви їхати нібито відмовилися. Міф/реальність? Чому відмовилися?

Я припускаю, що у «багатьох ЗМІ», які написали подібне, є відповідні підтверджуючі документи? Мої заяви, куди я там хочу або не хочу... скани моїх паспортів. Мені дивно, чому Ви чекаєте від мене коментарів щодо гівновбросів з інфосмітників? Логічніше було б зробити журналістський запит туди і витребувати ці документи.

Ви змогли додзвонитися з СІЗО на російську радіостанцію в прямий ефір. Це теж закидають як «доказ близькості до СБУ». Як вдалося додзвонитися до Москви на радіо прямо з СІЗО?

Я не дзвонила на радіо. Я подзвонила своїй подрузі, Юлі Норкіній, на особистий мобільний номер. Чисто випадково в цей час вони були на ефірі КП. Сподіваюся, нікого в Україні або в іншій країні світу не дивує інформація, що в СІЗО і в'язницях є не тільки мобільні телефони, але і більш цікаві ...мммм... товари? Або для всіх це новина?

Це правда, що Ви підтримували Майдан, але розчарувалися в ньому тільки в 2015-му році?

Я була на Майдані з кінця листопада 2013 до 12 лютого 2014. Як журналіст. Є багато моїх фото і відео звідти. У мене їх купували і міжнародні інформагентства. Щодо «підтримки Майдану» — як законослухняна громадянка України я засуджувала і засуджую дії, що мають ознаки держперевороту і збройного захоплення влади. А ГПУ нехай розбирається, хто в чому винен.

Це правда, що до Майдану Ви працювали з фондом USAID у Львові? Цей фонд називають спонсором держпереворотів по всьому світу.

Я проходила навчання і працювала потім деякий час медіа-тренером за програмою фонду «Відродження» щодо боротьби з корупцією. Це 2003—2004 рік приблизно. Кілька моїх матеріалів-розслідувань були висунуті на міжнародних конкурсах.

У вас залишилося багато ворогів у Росії. Навіть місцеві ЗМІ відгукуються про Вас неоднозначно, хоча про причини не говорять. Це якась наводка? Або Ви перейшли дорогу комусь впливовому?

У мене немає ворогів. Ані в Росії, ані в Україні. З банальної причини: ворогом я можу вважати виключно того, хто знаходиться приблизно в однаковому статусі. Ну або в чомусь мене перевершує. Або має вплив і владу. Але у мене немає конфліктів з такими людьми. Можливо, я не подобаюся комусь із них. Ось, наприклад, команда Порошенка зробила все можливе, щоб закрити мені рота та ізолювати з медіапростору. Але це лише їхні політичні інтриги, а не ворожнеча. А вважати ворогами тих, хто поливав або поливає мене фекаліями — я ніяк не можу. Ну, це як вважати ворогами комарів, бліх, кліщів... Мене не цікавлять події з життя комах.

Кілька років тому Ви заявили, що пішли в політику і оголосили себе членом партії «ПАРУС». Ви продовжуєте членство?

«ПАРУС», згідно зі своїм статутом, був громадською організацією, а не політичною партією. Нескладно це перевірити за реєстром. Якщо ви називаєте себе ЗМІ. До того ж в Україні ця громадська організація не зареєстрована. Ніяких планів «йти в політику» у мене немає.

Чи продовжуєте спілкуватися з тими, хто захищав Вас після депортації?

Зрозуміло, з усіма, хто мене підтримував, спілкуємося і зараз. Це люди, що живуть в різних країнах, з різними політичними поглядами, але це справжні друзі.

У вас є свій ютуб-канал «ВЗОР-ТВ». Плануєте його розвивати? Чи заборонено Вам займатися журналістською діяльністю?

Оскільки мене випустили під заставу, яка становить досить значну суму, ніяких обмежень на журналістську діяльність у мене немає. Ютуб-канал, який, по суті, є моїм особистим відеоблогом, існує. Він не є джерелом доходу, тому ставлю періодично те, що мені самій цікаво. В'язниця — дуже корисне місце для роздумів :) І ось саме за ці півтора року спочатку в московській, а потім у львівській в'язниці — я зрозуміла, що абсолютно даремно витратила кілька років свого життя. Йти за «хотілками» глядачів і передплатників? Це найідіотськіше з можливих занять! Адже ніхто з них у СІЗО мені навіть коробки сірників не передав. Тому я не маю наміру знімати те, що хочеться або подобається комусь. Відтепер я живу і роблю так, як хочеться мені.

Цо скажете тим журналістам, в програмах яких Ви виступали кілька років?

А сенс? Навіщо? Спільна робота завершена. Кожен проявив себе так, як вважав за потрібне. Я, в свою чергу, зробила свої висновки. Є люди — журналісти, продюсери, редактори, ведучі — з якими у мене дружні стосунки. Давно. І все, що ми хочемо один одному сказати — ми говоримо при особистому спілкуванні. А всім іншим — спасибі за науку. Висновки зроблені.

Дивіться нас у «YouTube»

Читайте нас у «Google.News», «Яндекс.Дзен», «Facebook», «ВКонтакте», «Однокласники», «Telegram» і «Twitter». Щоранку ми розсилаємо популярні новини на пошту – підпишіться на розсилку. Ви можете зв'язатися з редакцією сайту через розділ «Повідомити Правду».


Знайшли на сайті орфографічну помилку? Виділіть її мишою і натисніть Ctrl+Enter.
Bибір редакції
Auto-Translate
AfrikaansAlbanianArabicArmenianAzerbaijaniBasqueBelarusianBulgarianCatalanChinese (Simplified)Chinese (Traditional)CroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGeorgianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishThaiTurkishUrduVietnameseWelshYiddish
Олесь Бузина
Тема дня

Читайте також: Bибір редакції

В. Янукович: Вірю в єдність України, її розвиток і успіх

В. Янукович: Вірю в єдність України, її розвиток і успіх

01.01.2021
Україну створив Ленін: видатний історик шокував українців

Україну створив Ленін: видатний історик шокував українців

02.12.2020
Голодомор — це фейк, – видатний український історик Петро Толочко

Голодомор — це фейк, – видатний український історик Петро Толочко

02.12.2020
Я вирішив боротися з київським режимом, – співробітник СБУ Василь Прозоров

Я вирішив боротися з київським режимом, – співробітник СБУ Василь Прозоров

17.11.2020
Пам'ятник великому російському письменнику відкрили на Чернігівщині

Пам'ятник великому російському письменнику відкрили на Чернігівщині

29.09.2020
«Врахуйте гіркий досвід Майдану!» Робітники України знову звернулися до робітників Білорусі

«Врахуйте гіркий досвід Майдану!» Робітники України знову звернулися до робітників Білорусі

28.08.2020
«Західна Україна – це Польща». Ірина Верещук від «Слуги народу» виявилася сепаратисткою

«Західна Україна – це Польща». Ірина Верещук від «Слуги народу» виявилася сепаратисткою

22.08.2020
«Зупиніться!» Робітники України звернулися до робітників Білорусі

«Зупиніться!» Робітники України звернулися до робітників Білорусі

16.08.2020
Жванія: Розстріл Майдану підлаштували Порошенко, Турчинов, Парубій і Кличко

Жванія: Розстріл Майдану підлаштували Порошенко, Турчинов, Парубій і Кличко

12.08.2020
Газета «The New York Times» підтримала Олену Маркосян і проект «Голос Правди» Юрія Кота

Газета «The New York Times» підтримала Олену Маркосян і проект «Голос Правди» Юрія Кота

29.07.2020
Деякі мешканці Львова відзначили 76-ту річницю визволення міста від фашистів

Деякі мешканці Львова відзначили 76-ту річницю визволення міста від фашистів

27.07.2020
Д. Жванія: Порошенко хотів отримати благословення Януковича

Д. Жванія: Порошенко хотів отримати благословення Януковича

27.07.2020