Правозащитний раздел Голоса Правды
Вибір редакції

Лукаш: Влада закриває роти всім, хто сміє її критикувати

Лукаш: Влада закриває роти всім, хто сміє її критикувати

Парадокс, але лідери Майдану, які закликали людей на барикади за європейські цінності, після приходу до влади знищують головну з цих цінностей – свободу слова. З такою заявою виступила опозиційний політик Олена Лукаш:

«Цвяхи в труну інакомислення почали вбивати відразу і активно забивають вже майже 3 роки... Залишилося небагато до повної темряви», — цитують Лукаш журналісти українського опозиційного видання «Голос Правди».

Політик прокоментувала представлену доповідь члена правління правозахисної організації «Репортери без кордонів» Джемма Перцген. Вона так і називається – «Протверезіння після Євромайдану».

«Зараз, на думку експертів цієї правозахисної організації, — найгірший період в історії України з моменту здобуття незалежності в 1991 році, – говорить Лукаш. – Україна різко втрачає позиції, і вже затесалася десь між Алжиром і Гондурасом».

Україна за Індексом свободи преси:

2013 р. — 126-му місці,
2014 р. — 127-е місце,
2015 р. — 129-е місце.

Падіння зафіксував і «FREEDOM HOUSE»:

2006 – 2009 р. Україна входила до списку «вільних».
2010 – 2013 р. — країна трималася в списку «частково вільних».
З 2014 року Україна – країна з «несвободними ЗМІ».

«Інакомислення знищено або загнано в підпілля, – продовжує Лукаш. – Нетерпіння влади до будь-якої альтернативної думки змусило багатьох журналістів покинути Україну, щоб врятувати себе і своїх близьких. Бути журналістом, які критикують владу, в Україні стало небезпечно. Загроза життю журналістів – реальніша, ніж багато хто думає. Журналісти стали мішенню влади».

Опозиціонер наводить і статті про Україну в іноземних ЗМІ:

«Одна з останніх статей видання «Foreign Рolicy» (від 06.09.2016) вийшла з промовистою назвою «Жити пером, вмерти від меча» з підзаголовком «Війна проти журналістів в Україні стає кривавою». У статті чітко висловлюється думка, що «Україна повернулася до своїх найтемніших днів журналістики». Війна з журналістами, крім конфлікту на Донбасі, стала новим та небезпечним фронтом».

«В'язнем совісті» був названий і журналіст Руслан Коцаба, який відсидів у в'язниці 1,5 року за неприйняття війни на сході. Жахливий злочин — біля свого будинку розстріляний письменник і журналіста Олесь Бузина. Показова страта журналіста Павла Шеремета — вибух серед білого дня в тихому центрі Києва. Розслідування вбивств йде мляво і, можна припустити, що закінчиться нічим... Журналістці Марії Ридван з українського «Forbes» були нанесені кілька різаних ран, був побитий журналіст Сергій Головньов.

З 2015 року за звинуваченням у сепаратизмі і створенні телеканалу «Новоросія» знаходяться в СІЗО правозахисник і журналіст «17 каналу» Дмитро Василець і технічний ай-ті фахівець Євген Тимонін.

26 квітня 2016 року журналістові і телеведучому Савіку Шустеру анулювали дозвіл на роботу в Україні. Це був лише привід, щоб закрити рейтингове ток-шоу «Шустер LIVE», на якому часто звучала критика політики влади, розповідалися корупційні схеми. І лише під тиском громадськості та рішенням суду Савіку повернули право працювати в Україні. Поки повернули.

«Список переслідуваних журналістів можна продовжувати і продовжувати, — каже Лукаш. — Інститутом масової інформації (ІМІ) за період з 2014 року зафіксовано 113 кримінальних злочинів проти журналістів. За словами заступника міністра України з інформаційної політики Тетяни Попової, яка подала у відставку, майже всі справи, пов'язані з погрозами на адресу журналістів і їхніх захисників, не розслідуються належним чином. Та ясно одне — влада не може і не буде захищати журналістів».

Відкат від свободи слова в значній мірі відбувається через триваючу війну на сході України:

«Влада майстерно осідлала факт військового конфлікту на Донбасі. Війною, як пластиром, закриваються всі больові точки – злодійство, злидні, криміногенний вибух, безглузді рішення уряду, корупція, контрабанда, порушення прав людини і, звичайно, наступ на свободу слова. В грудні 2014 року журналістський рух «СТОП ЦЕНЗУРІ!» виступив категорично проти будь-яких форм введення державної цензури в Україні, «проти замовчування помилок керівництва держави, ігнорування фактів корупції, приховування реальної ситуації в зоні бойових дій». Виступили й замовкли».

Величезне обурення європейських і американських правозахисних організацій викликав сайт «Миротворець» після того, як у травні 2016 року опублікував імена, місце роботи, адреси електронної пошти та телефонні номери більш ніж 4000 українських і зарубіжних журналістів, які отримали прес-акредитацію на Донбасі, щоб висвітлювати війну на сході. «Миротворець» записав їх у список «Ворогів України», навісивши ярлик «співучасників тероризму».

Опублікуванню таких персональних даних в соцмережах сприяв радник МВС України Антон Геращенко – він з самого початку рекламував сайт як проект, який повинен дати «кожній тварі по заслугах». А міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков захистив витік з сайту «Миротворець», заявивши у своєму блозі 13 травня 2016 року:

«На війні як на війні — і той, хто щиро бореться один на війні, мені важливіше думок мудруючих, мімікруючих для своєї зручності лібералів і латентних сепарів».

Після цього на українську владу посипалася лавина критичних заяв і листів від організацій та лідерів ЄС. Сила міжнародного тиску на Київ змусила президента Петра Порошенка через пару тижнів засудити витік особистої інформації журналістів з сайту «Миротворець».

Але, як вважає автор статті в Foreign policy, «українські лідери так і не зрозуміли, що таке журналістика».

«У тій же заяві Порошенко закликав журналістів не писати негативні статті про Україну, — обурюється Лукаш. – Виходить, що не об'єктивності чекає влада від зарубіжних журналістів, а лояльності до неї. Свої вітчизняні ЗМІ вже, схоже, влада втихомирила. Критика майже зникла. Як і поняття «опозиційні ЗМІ». Наприклад, телеканал «NEWS ONE» отримав попередження від Нацради з телерадіомовлення за трансляцію інтерв'ю Азарова. А телеканалу «112 Україна» Нацрада винесла попередження за трансляцію ток-шоу «Шустер LIVE». Канал вважає дії Нацради тиском на свободу слова в Україні».

Широке засудження міжнародних організацій, зокрема, посольство США, ОБСЄ, отримав напад і підпал будівлі телеканалу «ІНТЕР» в Києві. Нападники і ті, хто підтримує такі способи боротьби з неугодними ЗМІ, виправдовують варварські методи незгодою з програмною політикою телеканалу.

Чітку відповідь таким «борцям» дала член ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дунья Міятович:

«Насильство ніколи не є прийнятною відповіддю на незгоду з редакційною політикою, навіть якщо репортажі розцінюються як провокаційні і спірні».

Але і цього тиску на ЗМІ, виявляється, мало, — продовжує обурюватися Лукаш:

«7 вересня 2016 року Нацрада з питань телебачення і радіомовлення попросила повноважень щодо позбавлення ліцензій телеканалів за розпалювання ворожнечі. Погодьтеся, що під поняття «розпалювання війни» при бажанні можна підвести будь-який критичний матеріал, що вийшов на телеканалах. Залякування телеканалів змусило їх ввести «самоцензуру». Подивіться на цифри аналізу «Як рейтингові телеканали України висвітлюють діяльність Президента Петра Порошенка». Негативних згадок – кіт наплакав: Інтер – 1,47 %. 1+1 – 2,17%, ТРК Україна – 1,42%, ICTV – 2,37%. При цьому в соціальних медіа частка критики президента перевищує 70%. Ця очевидна диспропорція говорить тільки про одне — центральні ЗМІ піддаються жорсткій цензурі».

Лукаш впевнена: це настання справжньої диктатури в країні. Адже переслідуванням за інакомислення піддаються не тільки представники ЗМІ, але й звичайні громадяни:

«Наприклад, житель м. Суми за створену в соцмережі «ВКонтакте» сторінку «Богдан Мазепа» і групу «Бандерівський легіон» оштрафований на 8,5 тис. грн. Справа № 591/442/16 від 2 лютого 2016 року. Зарічний суд міста Суми визнав його винним у публічних закликах до насильницького повалення конституційного ладу або до захопленні державної влади через ЗМІ (частина 3 ст. 109 Кримінального кодексу)».

Закрили рота і заборонили критикувати владу і державним службовцям:

«КМУ вимагає від них утриматися від публічної критики органів державної влади та посадових осіб. Пункт 7 «Правил етичної поведінки державних службовців», затверджених постанові КМУ від 11.02.2016 № 65».

Лукаш впевнена: наводити приклади затикання рота громадянам можна нескінченно.

«Причина вмирання свободи слова – формула: влада, розкрадання, війна. Три взаємопов'язані категорії, рясно зрошувані пропагандою і маніпуляцією. Поки є така трійця, зашморг на шиї свободи слова буде стискатися. «Закрити всім роти!» – головний посил влади до всіх, хто сміє її критикувати. І не лише до журналістів. Але й усім нам. Мовчати... В Північній Кореї заборонений навіть легкий сарказм щодо уряду. Відмінний орієнтир для нашої влади. Є до чого прагнути».

Читайте «Голос Правди» у «Telegram»

Читайте та обговорюйте найцікавіші публікації «Голосу Правди» в наших групах у «Facebook», «ВКонтакте», «Однокласники», «Telegram» і «Twitter». Щоранку ми розсилаємо популярні новини на пошту – підпишіться на розсилку. Ви можете зв'язатися з редакцією сайту через розділ «Повідомити Правду».


Знайшли на сайті орфографічну помилку? Виділіть її мишою і натисніть Ctrl+Enter.
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 голос., рейтинг: 0)
Вибір редакції
Auto-Translate
AfrikaansAlbanianArabicArmenianAzerbaijaniBasqueBelarusianBulgarianCatalanChinese (Simplified)Chinese (Traditional)CroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGeorgianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishThaiTurkishUrduVietnameseWelshYiddish
Олесь Бузина
Тема дня

Читайте також: Вибір редакції

СБУ затримала українця за пости у «ВКонтакте»

СБУ затримала українця за пости у «ВКонтакте»

12.09.2019
Віруючі УПЦ розповіли, як радикали їх б'ють

Віруючі УПЦ розповіли, як радикали їх б'ють

07.09.2019
«Facebook»: «Голос Правди» надмірно впливає на політику в Україні

«Facebook»: «Голос Правди» надмірно впливає на політику в Україні

05.09.2019
«Revealing Ukraine». Прем'єра фільму О. Стоуна – на «Голосі Правди»

«Revealing Ukraine». Прем'єра фільму О. Стоуна – на «Голосі Правди»

15.07.2019
Жителі Донбасу — ОБСЄ: Ми живемо у постійному страху!

Жителі Донбасу — ОБСЄ: Ми живемо у постійному страху!

14.07.2019
СБУ вимагає заблокувати опозиційний «Голос Правди»

СБУ вимагає заблокувати опозиційний «Голос Правди»

12.07.2019
СБУ затримала жителя Одеської області за критику влади

СБУ затримала жителя Одеської області за критику влади

22.06.2019
Азаров обурився реакції націоналістів на катастрофу в Шереметьєво

Азаров обурився реакції націоналістів на катастрофу в Шереметьєво

06.05.2019
Микола Азаров: Все повернеться на круги своя. Христос Воскрес!

Микола Азаров: Все повернеться на круги своя. Христос Воскрес!

28.04.2019
Великоднє послання Предстоятеля: Об'єднаємося навколо воскреслого Спасителя

Великоднє послання Предстоятеля: Об'єднаємося навколо воскреслого Спасителя

26.04.2019
ЗСУ перейшли на бік Зеленського, — документ

ЗСУ перейшли на бік Зеленського, — документ

20.04.2019
Юрій Кот: При Зеленському в Україні можливий шлях до миру

Юрій Кот: При Зеленському в Україні можливий шлях до миру

20.04.2019