Правозащитний раздел Голоса Правды
Інтерв'ю

Адвокат Фомін: За іронією долі, Януковича судять по одному з «диктаторських законів»

Адвокат Фомін: За іронією долі, Януковича судять по одному з «диктаторських законів»

Відомий правозахисник, який захищає в суді інтереси багатьох політиків, впевнений, що представники колишньої влади мають всі шанси бути виправданими в суді.

Генпрокуратура рапортує, що розслідування справ по Майдану наближаються до фіналу. Але перспектив побачити в судах одіозних чиновників і силовиків, яких називали винуватцями кривавих подій на Майдані, небагато. Приміром, за ухвалення «диктаторських законів» 16 січня в суді зараз відповідає тільки екс-глава фракції «Партії регіонів» Олександр Єфремов. Докази проти інших фігурантів — колишнього віце-спікера парламенту Ігоря Калетника, екс-регіонала Володимира Олійника, колишнього депутата комуніста Сергія Гордієнка, Віктора Януковича і т.д. — все ще намагаються знайти слідчі. Справу проти екс-регіонала Михайла Чечетова закрили у зв'язку зі смертю останнього. Колишній глава парламенту Володимир Рибак, що підписав і направив закони Януковичу, взагалі проходить у справі як свідок. Решта фігурантів втекли.

Про те, як зараз розслідується гучна справа, журналісти розпитали у відомого адвоката Ігоря Фоміна. Він захищає в суді нинішнього лідера БПП в парламенті Юрія Луценка, екс-главу Нацбанку Сергія Арбузова, екс-міністра фінансів Юрія Колобова. Також представляє інтереси Калетника у справі про прийняття законів 16 січня. В інтерв'ю він розповів про бездіяльність ГПУ в розслідуванні гучного кримінального провадження і про готовність йти до Європейського суду в інтересах свого підзахисного.

— Які звинувачення пред'являють Ігорю Калетніку в Генпрокуратурі?

— На сьогоднішній день йому пред'явлена тільки одна підозра: на думку прокурорів він порушив процедуру під час прийняття законів 16 січня.

— Ви маєте на увазі так звані «диктаторські закони»?

— У нас кажуть «злочинні, диктаторські» закони. Проте народ вводять в юридичну оману. Закон апріорі не може бути злочином. Закон дозволяє або забороняє. Це як межа між солдатом і кілером. До речі, найбільше розжарення пристрастей під час прийняття «диктаторських законів» викликав закон про заочне засудження. Так от, цей закон вже прийнятий новою владою і вона їм дуже пишається. За іронією долі, саме з його допомогою і притягують до відповідальності Віктора Януковича та інших представників колишньої влади.

Начальник управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, який робив заяви з розслідування подій Майдану, заявив, що Калетника та інших депутатів, причетних до прийняття «диктаторських законів», звинувачують в ескалації конфлікту шляхом прийняття диктаторських законів.

Якщо в результаті прийняття законів кимось скоєно злочин, то за цей злочин і слід притягати до відповідальності. Якщо людей вбивали і били, то нехай за це і засуджують. Інакше прокурорське обвинувачення — чистий маразм!

— Калетнику якусь конкретну статтю інкримінують?

— Йому інкримінують зловживання службовим становищем. Але це смішно, тому що стаття «зловживання службовим становищем» без заподіяння матеріальних збитків декриміналізована новим складом парламенту. Тобто він звинувачується в тому, що не є злочином.

— Ви переглядали відео з Верховної Ради? У мене склалося враження, що Калетник дуже хотів прийняти ці закони, бо всупереч перешкодам все-таки прорвався в зал засідань.

— Так, ми детально дивилися відео. Там чітко видно, що Калетник не голосував за дані законопроекти. Він діяв за регламентом: виніс закони на голосування. Можливо, він так рішуче діяв, бо хотів винести їх на голосування, але не приймати їх. Закон стає законом, коли за нього проголосувала більшість і підписав президент. Якщо виходити з такої логіки звинувачення, потрібно притягнути до відповідальності всіх депутатів Верховної Ради, які за нього голосували. Калетник тільки поставив ці законопроекти на голосування. Все.

— Тодішній спікер Володимир Рибак підписав закони і направив їх на підпис Януковичу. Проходить він по цьому кримінальному виробництву?

— Наскільки мені відомо, він свідок. Були також допитані сотні народних депутатів. Але, в основному, їх не питали по суті, а питання і відповіді носили оціночний характер: як ви вважаєте, що законно, що ні? І т.д. Ви уявляєте собі, скільки думок та оцінок там можна зібрати? А факт один — Калетник виніс закон на голосування. Сам не голосував, підрахунків не проводив, закони не підписував, президенту не направляв.

— Чи є ще якісь кримінальні провадження по Калетнику?

— Є публічні висловлювання деяких працівників ГПУ, розтиражовані в ЗМІ. Ми звернулися до суду, щоб змусити ГПУ спростувати цю інформацію. Чи надати нам якісь докази кримінальних виробництв проти Калетника.

— Було повідомлення на сайті «Перша інстанція» про те, що Калетник вивів 66 млн. гривень через Райффайзенбанк Аваль в Москву. І начебто Печерський суд постановив провести перевірку цього факту в банку. Чи є кримінальне провадження за цим фактом?

— Ні, я знаю це достовірно, бо ми офіційно запитували дану інформацію в Генпрокуратурі і отримали негативну відповідь.

— Калетник знаходиться в розшуку по лінії Інтерполу?

— За моєю інформацією, Інтерпол відмовив на сьогоднішній день у міжнародному розшуку Калєтніка. Ми направили офіційний запит.

— А де знаходиться ваш підзахисний зараз, востаннє його нібито бачили на Закарпатті?

— Він обіцяє особисто незабаром вийти з вами на зв'язок. Запитайте в нього.

— А навіщо йому приховувати своє місцезнаходження, якщо він ні в чому не винен?

— Ну, Юрій Луценко теж був ні в чому не винен, а три роки у в'язниці просидів. У нас є виправдувальні вироки по Луценку і рішення Європейського Суду.

— А чому ви тоді не подаєте до Європейського Суду з Калетнику?

— Тому що він не заарештований, а наші національні способи захисту ще не вичерпані. Ми можемо звернутися до Європейського Суду, тільки якщо справу розглянуто в трьох інстанціях наших судів. А в нашому випадку, Печерський суд і Генпрокуратура позбавляє нас конституційного права судового захисту взагалі. Суд каже, що ми не маємо права до нього звертатися, поки прокуратура не вживає нінакіх рішень. Прокуратура попросту не діє. Тому після третього звернення до слідчого судді ми змушені ставити питання про злочин у діях працівників прокуратури. Ми не можемо по суті звернутися до суду, щоб отримати будь-яке рішення. Навіть якщо воно і не буде нас задовольняти, але дозволить нам звернутися в Європейський суд з прав людини.

— Тобто, Генпрокуратура не передає справу до суду?

— За таких обставин вона і не повинна передавати справу до суду, а повинна сама винести рішення. У законі чітко написано — якщо немає події злочину, прокурор зобов'язаний прийняти рішення про закриття кримінальної справи. Але вони не виконують своїх функцій. І роблять це навмисне, я впевнений в цьому.

— Але якщо є склад злочину, чому вони не передають справу до суду?

— Є чи ні складу злочину — може вирішити тільки суд. Прокурор, за наявності у нього доказів, зобов'язаний скласти обвинувальний акт і довести свою позицію в суді.

— А чому тоді не передають?

— Розуміють, що немає складу злочину. Якщо по їхнім звинуваченням зловживав службовим становищем, повинен бути матеріальний збиток. Приміром, через його дії згоріли комп'ютери. А тут нічого. Відповідно, тому воно до суду і не йде. Оскільки Ігор Калетник звинувачується в тому, що не є злочином, ми збираємося подати до суду на заступника генерального прокурора. Єдиний спосіб спробувати домогтися справедливості в цій частині — це поставити питання про службову недбалість, прокуратура не приймає ті рішення, які повинна приймати.

— На якого саме заступника Генпрокурора?

— Наскільки відомо, Юрій Столярчук займається в ГПУ цим напрямком. Аналогічну заяву ми готуємо до суду і по справі, де Юрій Луценко потерпілий від злочину.

— Ви вважаєте, що якщо справа потрапить до суду, там винесуть справедливе рішення?

— Судді працюють ті ж, що і за часів Януковича. Ті ж принципи, та ж система. Але зараз вони ще більш залежні, ніж раніше. Тому що вони натворили чудес (тобто злочинів) з часів Януковича, виконували вказівки осіб, які втручалися у правосуддя. Всі вони підвішені за минуле і працюють дотепер, але вже в інтересах інших.

— Ось справа Олександра Єфремова, екс-голови фракції «Партії регіонів» (якому також інкримінують прийняття «диктаторських законів»), вже знаходиться в суді. А ваша — ні. Чому?

— Я навіть радий як захисник, але не як уболівальник зазначеного пана. Думаю, це буде перший виправдувальний вирок у цій справі. При такій слабкій позиції та непрофесійній роботі генпрокуратури ми незабаром побачимо на волі і в Україні багатьох представників колишньої влади.

Розмовляла Ольга Василевська

Дивіться нас у «YouTube»

Читайте нас у «Google.News», «Яндекс.Дзен», «Facebook», «ВКонтакте», «Однокласники», «Telegram» і «Twitter». Щоранку ми розсилаємо популярні новини на пошту – підпишіться на розсилку. Ви можете зв'язатися з редакцією сайту через розділ «Повідомити Правду».


Знайшли на сайті орфографічну помилку? Виділіть її мишою і натисніть Ctrl+Enter.
Інтерв'ю
Auto-Translate
AfrikaansAlbanianArabicArmenianAzerbaijaniBasqueBelarusianBulgarianCatalanChinese (Simplified)Chinese (Traditional)CroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGeorgianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishThaiTurkishUrduVietnameseWelshYiddish
Олесь Бузина
Тема дня

Читайте також: Інтерв'ю

Василь Волга: У повернення Донбасу і Криму не вірить ніхто

Василь Волга: У повернення Донбасу і Криму не вірить ніхто

06.09.2020
Жванія: Розстріл Майдану підлаштували Порошенко, Турчинов, Парубій і Кличко

Жванія: Розстріл Майдану підлаштували Порошенко, Турчинов, Парубій і Кличко

12.08.2020
Олександр Вілкул: На вибори піду без бандитів і рейдерів

Олександр Вілкул: На вибори піду без бандитів і рейдерів

11.08.2020
Д. Жванія: Порошенко хотів отримати благословення Януковича

Д. Жванія: Порошенко хотів отримати благословення Януковича

27.07.2020
Екс-політв'язень М. Логунов: У суді я доведу, що СБУ — злочинна терористична організація

Екс-політв'язень М. Логунов: У суді я доведу, що СБУ — злочинна терористична організація

11.06.2020
Олена Бойко: В'язниця — дуже корисне місце для роздумів (відповіді на ваші запитання)

Олена Бойко: В'язниця — дуже корисне місце для роздумів (відповіді на ваші запитання)

11.06.2020

85-річний екс-політв'язень М. Логунов: 8 годин допиту СБУ мене утримували обличчям вниз

12.01.2020
Дарія Мастикашева: В СБУ обіцяли вбити мою дитину

Дарія Мастикашева: В СБУ обіцяли вбити мою дитину

02.01.2020
Юрій Кот: Нацисти непогано себе почували при Януковичі

Юрій Кот: Нацисти непогано себе почували при Януковичі

21.12.2019
Азаров: 80 років тому Галичина з натхненням увійшла до складу СРСР

Азаров: 80 років тому Галичина з натхненням увійшла до складу СРСР

20.09.2019
Д. Василець: Нова влада має здати причетних до розстрілу Майдану

Д. Василець: Нова влада має здати причетних до розстрілу Майдану

10.09.2019
Азаров обурився реакції націоналістів на катастрофу в Шереметьєво

Азаров обурився реакції націоналістів на катастрофу в Шереметьєво

06.05.2019